działania klasy VIII w roku szkolnym 2022/2023

„Zmiany klimatyczne w naszej okolicy – sprawozdanie z wycieczki w ramach programu ZIELONE KLASY”

Piątego kwietnia br. klasa ósma z wychowawcą wybrała się na spacer po najbliższej okolicy Starego Grabia, aby cieszyć się pięknem przyrody. Jednakże zaobserwowaliśmy niepokojące symptomy z powodu zmian klimatycznych, z którymi zmaga się cały świat.

Zauważyliśmy, że ubyło terenów zielonych, a przybyło wiele nowych domów. Lasy, które podtrzymują nas przy życiu, zaczęły znikać lub zostały zaśmiecone.

Zmiany klimatu wpływają również na zwiększenie częstości występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych. Natknęliśmy się na wiele połamanych drzew, które zostały zniszczone w wyniku gwałtownych burz czy huraganów.

Na szczęście pozostało jeszcze wiele pięknych terenów. Cieszyliśmy się wycieczką i świeżym powietrzem. Udało się nam zaobserwować wiele zwierząt: bażantów, lisów czy saren.

W drodze powrotnej wpadliśmy na pomysł, aby zacząć zbierać śmieci, które stanowią niebezpieczeństwo dla zwierząt jak i dla samych ludzi. Ochoczo wzięliśmy się za sprzątanie. Wyczerpani, ale szczęśliwi wróciliśmy do szkoły. Mamy nadzieję, że swoim postępowaniem zachęcimy innych do pozytywnych zmian.

Aleksandra Dołowa, Amelia Wyszyńska, Szymon Zagrabski, Maciej Zych (uczniowie klasy 8)