Międzyszkolny Turniej w Szachy o Puchar Wójta Gminy Poświętne
W dniu 27.01.2024r w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Poświętnem odbył się Międzyszkolny Turniej w Szachy o Puchar Wójta Gminy Poświętne w kategoriach: klasy 1-3; 4-6 i 7-8. Organizatorem zawodów był Radny Pan Marcin Skonieczny i nauczyciel Pan Zbigniew Wilczyński oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Poświętnem. Zawody objęte były patronatem Wójta Gminy Poświętne.
Celem turnieju była popularyzacja gry w szachy jako jednej z form spędzania czasu wolnego oraz dyscypliny sportowej, podwyższanie kwalifikacji szachowych wśród dzieci i młodzieży oraz kształtowanie pozytywnych cech charakteru poprzez sportową rywalizację, wyłonienie Szkolnego Mistrza w każdej z trzech kategoriach wiekowych. Turniej tworzył również doskonałą okazję do integracji środowiska uczniowskiego ze względu na wspólne zainteresowania.
W turnieju uczestniczyło 30 zawodników, reprezentujących cztery niżej wymienione szkoły
- Szkoła Podstawowa im. Fryderyka Chopina w Starym Grabiu
- Szkoła Podstawowa w Stryjkach
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Leśniakowiźnie
- Zespół Szkolno-Przedszkolny w Poświętnem
Do zawodów w kategorii klas 1-3 przystąpiło 8 uczestników z 3 szkół, a w kategorii klas 4-6 12 uczestników z 3 szkół, w kategorii klas 7-8 -10 uczestników w 4 szkół.
Turniej został rozegrany systemem „każdy z każdym”, w których tempo gry dla zawodnika wynosiło 7 minut (runda 14 min). O kolejności miejsc decydowała suma zdobytych dużych punktów (tzw. meczowych: wygranie meczu – 3p.,remis -1p., przegrana -0p.),
Turniej prowadzili sędziowie młodzieżowi: Sędzia Główny – p. Kacper Kalata i Sędziowie p. Mariusz Kopka i Błażej Słabczyński.
Wyniki turnieju w grupie młodszej (klasy 1-3) są następujące:
1 miejsce Jakub Wieczorek
2 miejsce Gracjan Lubiak
3 miejsce Mikołaj Zych
4 miejsce Filip Słabczyński
5 miejsce Adam Bieniek
6 miejsce Kacper Chaciński
7 miejsce Julia Kanownik
8 miejsce Mikołaj Sawicki
Wyniki turnieju w grupie klas 4-6 są następujące:
1 miejsce Julia Kalata
2 miejsce Cezary Więch
3 miejsce Kacper Przywoźny
4 miejsce Alicja Kalata
5 miejsce Radosław Wieczorek
6 miejsce Wojciech Skonieczny
7 miejsce Damian Ziółkowski
8 miejsce Krzysztof Elsner
9 miejsce Alicja Kanownik
10 miejsce Kornel Szuba
11 miejsce Filip Cyran
12 miejsce Aurelia Płochocka
Wyniki turnieju w grupie klas 7-8 są następujące:
1 miejsce Nikodem Garbarczyk
2 miejsce Kacper Karczewski
3 miejsce Szymon Więch
4 miejsce Dawid Opaliński
5 miejsce Dawid Zdrojewski
6 miejsce Bartosz Kuśmirek
7 miejsce Bartosz Elstner
8 miejsce Krzysztof Skonieczny
9 miejsce Aleksander Roguski
10 miejsce Gabriela Fiszer
Pierwsze w gminie Poświętne zawody szachowe dla uczniów szkół podstawowych przeprowadzili panowie: Marcin Skonieczny i Zbigniew Wilczyński przy przychylności i olbrzymim zaangażowaniu Dyrektor Zespołu Szkolno-Przedszkolnego p. Agnieszki Pasiecznej.
Dyplomy, medale i puchary wręczali: Sekretarz Gminy Poświętne p. Marta Mucha, Dyrektor Szkoły p. Agnieszka Pasieczna , Radny Gminy Poświętne p. Marcin Skonieczny.
Wszystkim uczestnikom za udział w turnieju wręczono pamiątkowe dyplomy okolicznościowe.
Podziękowano za sportową rywalizację i pogratulowano osiągniętych wyników.
Największym podziękowaniem dla organizatorów były uśmiechnięte twarze zawodników i chęć spotkania na kolejnych turniejach szachach szybkich w przyszłym roku.
Turniej zakończono wspólną sesją fotograficzną.
Opracował Zbigniew Wilczyński
Foto: Wioletta Kalata
Poniżej link do artykułu w gazecie Życie Powiatu na Mazowszu