Stanisław Moniuszko - VERBUM NOBILE

W maju 2019 roku będziemy świętować 200. rocznicę urodzin Stanisława Moniuszki, mistrza polskiej pieśni i twórcy opery narodowej.

Z tej okazji, podtrzymując wieloletnią tradycję prezentowania dzieł operowych, Filharmonia Narodowa zaprosiła Nas do wysłuchania i obejrzenia jednoaktowego dzieła czcigodnego jubilata - opery Verbum Nobile, napisanej w 1861 roku. Jej łaciński tytuł znaczy tyle, co "słowo szlacheckie". Jest ono osią pełną niespodzianek i zaskakujących sytuacji opowieści o miłości, której na przeszkodzie stoi właśnie dane nierozważnie, ale w zgodzie ze staropolskim obyczajem szlacheckie słowo honoru. Dwaj przyjaciele wkrótce po narodzinach swoich dzieci obiecali sobie, że te, gdy dorosną, zostaną małżeństwem. Czy tak się stanie? Chociaż Moniuszko zdaje się drwić z takiego sposobu kojarzenia par, to jednak świat szlacheckich dworków i ich mieszkańców przedstawia z czułością i szacunkiem.

Pogodny, sielankowy charakter dzieła, pełna uroku, polska z ducha muzyka, wreszcie zmysł dramaturgiczny kompozytora sprawiają, że Verbum Nobile nadal bawi, wzrusza i zdobywa serca publiczności.

Opracowanie:

Agnieszka Borkowska